Zdzisław Kudła: malarstwo

Wystawa ponad 30 obrazów olejnych z lat 2010–2017 Zdzisława Kudły, reżysera, scenarzysty i scenografa filmów animowanych – ważnego twórcy w najnowszej historii polskiej animacji. Artysta, związany od 1963 roku aż do przejścia na emeryturę (2010) ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w ostatnich latach powrócił do malarstwa sztalugowego, tworząc wielopłaszczyznowe, przypominające filmowe kadry, wizje otaczającego świata i osobistych przeżyć.
Wystawie malarstwa towarzyszyć będzie pokaz wybranych filmów animowanych artysty oraz projektów scenografii filmowych.
– Obrazy Zdzisława Kudły zapierają dech w piersi. Zaskakują bogactwem szczegółów wypełniających po brzegi powierzchnię każdej kompozycji, orgią kolorów nakładanych rozrzutnie, bez żadnego skrępowania jakąkolwiek konwencją, symboliką średniowiecznych moralitetów dostosowanych do współczesnej tematyki. Te mieniące się  w oczach wszystkimi barwami tęczy prace przypominają wyroby jubilerskie, gdzie światło przenikające przez drogie kamienie nadaje im błyszczącej tajemniczości. Malarstwo Zdzisława Kudły potrzebuje czasu i uwagi widza, który wniknie w skomplikowany układ kształtów aby odczytać jego przesłanie – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, kurator wystawy.
Artysta, tak w filmie jak i w malarstwie ma potrzebę opowiadania. Można się bawić ruchem, kolorami, ale to jest film bez akcji. Mam potrzebę opowiadania. Jestem tym skażony. W malarstwie więc teraz opowiadam… i to z premedytacją. Robię to ponieważ uważam, że jeśli w obrazie jest treść to zatrzymam więcej widzów, niż jakbym np. wykonał jakąś formę abstrakcyjną… – czytamy wypowiedź artysty w katalogu do wystawy.
Zdzisław Kudła – urodzony 6 lipca 1937 roku w Wesołej na Podkarpaciu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Czesława Rzepińskiego (1963). W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zrealizował 26 filmów animowanych dla dzieci i dorosłych; w wielu innych był współautorem opracowania plastycznego lub współscenarzystą.
Wieloletni prezes bielskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, prezes oddziału SFP w Bielsku-Białej (1971-1975). Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych w kraju i za granicą; laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki Ikar za całokształt twórczości (2016). W 2017 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Oprócz filmów dla dzieci (wśród których było także kilka odcinków serialu Bolek i Lolek) realizował niezwykle progresywne w formie i treści filmy dla dorosłych.
Wystawie w Bielsku-Białej towarzyszy katalog Zdzisław Kudła. Malarstwo.
Czytaj więcej: Książki
Podczas wernisażu odbędzie się zakończenie plebiscytu na najciekawszy – zdaniem widzów – obraz prezentowany na wystawie 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 (czynnej do 31 grudnia 2017). Artysta, którego obraz cieszył się największym zainteresowaniem widzów otrzyma dyplom, a autorzy pięciu wybranych losowo kuponów do głosowania – katalogi biennale. 

5 January 2018 o godz. 17.00
Cena: wg cennika
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel./faks 338125861, 338124119, e-mail: info@galeriabielska.pl, www.galeriabielska.pl
galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00
mail: info@galeriabielska.plwww.galeriabielska.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt