Uwaga na młode sarenki

 

W maju i czerwcu na świat przychodzą młode sarenki. W miocie najczęściej znajduje się jedno młode. Matka ukrywa je w zaroślach i kręci się w pobliżu. W pierwszym okresie życia małych przychodzi do nich tylko na czas karmienia. Młode przez pierwsze trzy tygodnie życia nie uciekają przed zagrożeniem. Ich strategią obronną jest przywarcie do ziemi i całkowity bezruch.

Na nieszczęście małych sarenek maj i czerwiec to również okres pierwszych sianokosów. Postępująca mechanizacja rolnictwa stanowi dla nich niestety ogromne zagrożenie. Co roku przez nieuwagę koszących giną ich w trakcie sianokosów setki, jeśli nie tysiące. W zetknięciu z ogromnymi ostrzami kosiarek mechanicznych drobne ciałka małych saren nie mają niestety żadnych szans.

Jak zatem postępować by uniknąć tych dramatycznych zdarzeń? Jeśli posiadacie Państwo łąki, które wykaszane są tylko ze względów estetycznych najlepszym rozwiązaniem jest przełożenie koszenia na lipiec lub sierpień. Jeśli natomiast łąka koszona jest dla siana prosimy o dokładne jej sprawdzenie przed wjazdem kosiarki. Może to zrobić osoba idąca przed kosiarką. Może to być również dobrze ułożony pies.

Jeśli niestety dojdzie do wypadku nie zostawiajcie rannej sarny na pastwę losu. Oddajcie ją pod opiekę lekarza weterynarii, który zdecyduje o jej dalszym losie. Wiele z nich po odpowiednim leczeniu będzie w stanie powrócić na łono natury, pozostałym przyniesiecie natomiast ulgę w cierpieniu.

Pamiętajcie również, by znajdując gdzieś w zaroślach małą zdrową sarenkę nie zabierać jej ze sobą. Matka jest z pewnością gdzieś w pobliżu dbając o swoje młode tak jak nakazuje jej instynkt. 

 

1
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt