TANCEBA – finisaż, Anashim – koncert

22 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbędzie się zamknięcie wystawy i projektu TANCEBA.
W latach 1881-1939 w miejscu galerii stała synagoga zniszczona przez Niemców we wrześniu 1939 roku . W latach 60. XX wieku na jej gruzach wybudowano gmach galerii. Wystawa TANCEBA dotyczy zagadnienia tworzenia tożsamości miejsca. Tytuł ekspozycji wywodzi się ze skrótu hebrajskiej sentencji nagrobnej: ת.נ.צ.ב.ה [TNCBH], która w luźnym tłumaczeniu brzmi: Niech jego/jej dusza będzie zachowana w pamięci żyjących.
Artyści, których prace prezentowane są na wystawie to: Patrícia Corrêa (Portugalia), Emilia Kina, Małgorzata Łuczyna, Szymon Nowak, Filip Rybkowski i Jacek Złoczowski. Przed finisażem, o godz. 17.00 będzie można wziąć w kuratorskim oprowadzaniu po ekspozycji.
Na finisażu wystawy, o godz. 18.00, kuratorzy − Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski podsumują projekt TANCEBA, a historyk Jacek Proszyk przedstawi opowieść o bielskiej synagodze zatytułowaną Duchowość miejsca.
O godz. 20.30 na placu obok galerii rozpocznie się koncert zespołu Anashim, odwołującego się w swojej twórczości do rozmaitych nurtów muzyki żydowskiej. Anashim (z jęz. hebrajskiego − ludzie) prezentuje także wartość poetycką żydowskich piosenek. Utwory, które śpiewa Marta Gzowska-Sawicka zostały przetłumaczone na język polski z hebrajskiego, jidysz i ladino.
Zespół tworzą, związani są z Bielskiem-Białą: aktorka i wokalista − Marta Gzowska-Sawicka oraz instrumentaliści: Wojciech Golec, Krzysztof Maciejowski, Marcin Żupański i Eugeniusz Kubat.
Anashim otrzymał wyróżnienie w Nowej tradycji − prestiżowym konkursie Programu 2. Polskiego Radia (2014), dwa lata temu wydał płytę Sekretny ogród.
Wstęp na koncert jest bezpłatny! Współorganizatorzy: Galeria Bielska BWA i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

22 June 2017 o godz. 18.00
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel./faks 338125861, 338124119, e-mail: info@galeriabielska.pl, www.galeriabielska.pl
galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00, bilety: normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł, w środy wstęp bezpłatny, w niedziele wstęp za złotówkę; grupy szkolne, za okazaniem aktualnych biletów na spektakl w Teatrze Lalek Banialuka, płacą za bilet 1 zł od osoby
mail: info@galeriabielska.plwww.galeriabielska.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt