Straconka – Przełęcz Pod Łysą Górą

 

Znaki: żółte,  długość trasy: 2,0 km, czas przejścia- 30 minut.

Łatwe, krótkie i niezbyt męczące dojście na przełęcz pod Łysą. Z polan przed przełęczą znakomite widoki na Beskid Mały i Bielsko-Białą. Z przełęczy można kontynuować wejście na Magurkę przez Rogacz szlakiem żółtym, bądź, korzystając z dochodzących tu szlaków czerwonego i czarnego, zejść do Cygańskiego Lasu lub do Mikuszowic „Stalownik”.

 

(0.00 ↑0.30) Straconka.

Znaki żółte rozpoczynają się w dzielnicy Straconka, w pobliżu kościoła. Można tu dojechać autobusem MZK linii nr 11. Początkowo idziemy ulicą Górską wspólnie ze znakami czerwonymi na Gaiki oraz zielonymi na Magurkę przez Hańderkulę, znaki czerwone zaraz za remizą OSP skręcają w lewo w ulicę Czupel, a po kolejnych kilkudziesięciu metrach nasze znaki skręcają w prawo w ulicę Małej Straconki, a znaki zielone wiodą dalej ulicą Górską. Przekraczamy most na potoku Straconka, asfaltowa droga prowadzi przez osiedle ładnych domków jednorodzinnych wybudowanych w sąsiedztwie łąk i lasów. Ładny stąd widok na Czupel, Gaiki, grzbiet Magurki oraz Łysą. W sąsiedztwie szemrze wypływający z pod Magurki potok Zimnik. Na najbliższym skrzyżowaniu, obok mostu skręcamy w prawo w ulicę Borsuczą. Szlak wiedzie na południe, wciąż asfaltową drogą wzdłuż potoku bez nazwy. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i podchodzimy ku widocznej przed nami polanie z zabudowaniami. Osiągnąwszy ją, idziemy między znajdującymi się tu budynkami najpierw łagodniej zakosem, później prosto i bardziej stromo. Z południowego skraju polany, ponad zabudowaniami uroczy widok na grzbiet Gaików oraz grzbiet Magurki. Znaki nasze skręcają teraz na zachód i trawersując zarastające polany wyprowadzają nas wkrótce na przełęcz pod Łysą Górą, gdzie spotykamy znaki czarne z Mikuszowic Krakowskich obok dawnego szpitala „Stalownik” i czerwone z Cygańskiego Lasu do Międzybrodzia przez Magurkę i Czupel.

 

(0.30 ↑0.00) Przełęcz Pod Łysą Górą (Siodło) 640 m n.p.m.

Jeszcze kilka lat temu na przełęczy można było nacieszyć oko niesamowitym widokiem szczytów Beskidu Śląskiego i miejscowości leżących u ich podnóży. Niestety, także w to miejsce wkroczyła zabudowa, która zdecydowanie przekształciła miejscowy krajobraz. Namiastkę przeszłego widoku możemy podziwiać ze szlaku czerwonego, idąc w stronę Łysej. Z przełęczy na Magurkę przez Rogacz za znakami żółtymi 1 godzina 15 minut lub na Magurkę za znakami czerwonymi w 1,5 godziny.

 

obraz13

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt