Spacerkiem po Bielsku

 

Wszyscy lubimy podróże. Dzięki nim poznajemy nowe miejsca, nowych ludzi, odkrywamy nieznane dotąd smaki. Podróże są oderwaniem od codzienności, są formą relaksu i wypoczynku. Podróże kształcą. Zwiedzając zabytki minionych czasów mamy bezpośrednio kontakt z historią. Podróże pozwalają nam inaczej spojrzeć na świat i otaczającą nas rzeczywistość.

Dużą frajdę sprawiają także podróże sentymentalne. Jedną z form tego typu podróżowania są z pewnością stare fotografie. Lubimy, siedząc w swym ulubionym fotelu przeglądać archiwa rodzinne przywołując przeszłość. Takim melancholijnym wędrówkom sprzyjają z pewnością październikowe deszczowe popołudnia Dlatego też… proponujemy Państwu cofnięcie się o 50 lat i spacer bielskim placem Chrobrego. 

Przeglądając stare fotografie młodsi z pewnością porównywać będą widok zatrzymany w kadrze do obrazu współczesnego, Ci urodzeni nieco wcześniej dostrzegą w nich kawałek swego życia; zakupy w Galluxie bądź… pierwsze randki w Mimozie.

 

1

Przedwojenna kawiarnia Crista stałą się po II wojnie światowej Mimozą (1).

 

2

W miejscu gdzie dawniej był mięsny i lodziarnia powstał Motozbyt i sklep samoobsługowy (2).

 

3

W dawnym budynku Miejskiej Kasy Oszczędności na parterze znajdował się dom Towarowy TIC, a w latach 60-tych sklep Moda Męska (3).

 

4

5

Na ostatnich dwóch zdjęciach widzimy natomiast zakończenie pasaży podzamcza, gdzie kiedyś znajdował się browar miejski, apteka i księgarnia.

 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Jacka Kachla.

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt