Siodełko pod Równią – Kozia Góra (schronisko Stefanka)

 

Długość trasy: 1,5 km, czas przejścia: 30 minut

Szlak łącznikowy stanowiący bardzo łatwe i obfitujące w miejsca widokowe dojście do schroniska na Koziej Górze i dalej do szlaku żółtego wiodącego z Mikuszowic na Błatnią przez Kołowrót, Szyndzielnię i Klimczok.

 

(0.00 ↑0.30) Siodełko pod Równią.

Znaki niebieskie prowadzą nas szeroką dróżką w kierunku zachodnim. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy lekko w prawo i po kilku minutach wychodzimy na zalesioną polanę po wyrębie. Z niej rozciągają się niesamowite widoki na Bielsko-Białą. Ponad miastem świetnie widoczne są szczyty Beskidu Małego. Widzimy kolejno od lewej Gaiki, Łysą Górę, za przełęczą Siodło przełęcz Przegibek, potem kolejno Sokołówkę, Rogacz, Magurkę i Czupel. Nasyciwszy oczy, idziemy prawie poziomo i po chwili dochodzimy do drogi dojazdowej do schroniska, skręcamy w lewo i wraz z nią docieramy do schroniska na Koziej Górze, nazywanej w przeszłości  Górą Stefana.

 

(0.15 ↑0.10) Kozia Góra schronisko Stefanka.

Prawdopodobnie po wichurze w 1885 roku nieopodal szczytu Koziej Góry został wybudowany mały budynek dla robotników leśnych, który w latach 1909- 1912 został rozbudowany i przekształcony w schronisko saneczkarskie i praktycznie od tego czasu świadczy usługi dla licznie odwiedzających go turystów. Obecnie obiekt należy do Urzędu Miejskiego w  Bielsku- Białej, dysponuje 28 miejscami noclegowymi, a także oferuje bogaty wybór serwowanych posiłków.

Na polanie obok schroniska znajdują się liczne ławeczki, jest także mały plac zabaw dla dzieci, tzw. Kozia Chata. Na skraju polany miejsce zadumy- kapliczka Matki Bożej Królowej Świata, ufundowana przez Radę Miejską Bielska-Białej na pamiątkę przebudowy i poświęcenia schroniska na Koziej Górze 23 maja 1998 roku.

Ścieżka wznosi się nieznacznie na szczyt Koziej Góry, spod szczytu widzimy Magurę, Klimczok, Szyndzielnię i Kołowrót. Tuż za szczytem po prawej stronie szlaku zapierający dech widok na miasto. Po kilku minutach zejścia dochodzimy do skrzyżowania ze znakami żółtymi z Olszówki na Błatnią przez Szyndzielnię i Klimczok.

 

obraz2

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt