Przełęcz Przegibek – Magurka schronisko PTTK

 

Znaki: niebieskie, długość trasy: 3,0 km, czas przejścia: 1 godzina.

Niezwykle urokliwa, bardzo łatwa trasa prowadząca z przełęczy do schroniska PTTK na Magurce, ciesząca się ogromną popularnością zarówno latem, jak i zimą. Na przełęczy znajduje się restauracja oraz parking dla kilkudziesięciu samochodów. Przez Przegibek przebiega szosa łącząca Bielsko- Białą z Międzybrodziem Bialskim.

 

(0.00↑1.00) Przełęcz Przegibek (663 m n.p.m.).

Z przełęczy wznosimy się szeroką, kamienistą drogą grzbietem na południe. Po około 100 metrach droga skręca lekko w prawo, a my rozpoczynamy forsowne podejście. Ku naszej radości nie wchodzimy na szczyt Sokołówki, lecz łagodnym trawersem omijamy go od zachodu. Przez chwilę idziemy łagodnie szeroką drogą leśną, z prawej mając widok na Bielsko-Białą i gminy powiatu bielskiego: Czechowice-Dziedzice i Jasienicę, widoczne jest również jezioro Goczałkowickie. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo, opuszczając drogę leśną- uwaga na znaki! Droga cały czas się wznosi, między kamieniami urokliwie sączy się woda ze źródełka, które mijamy po kilkunastu krokach. Nieopodal źródełka możemy odpocząć na znajdującej się tu ławeczce. Idziemy teraz wśród upraw i młodników drogą chwilami wchodząc, jak po stopniach. Na koniec łagodnie, przez bukowo-modrzewiowy las, droga wyprowadza nas na przełączkę, gdzie dołączają do nas znaki żółte z Międzybrodzia Bialskiego( do Międzybrodzia 1.30 godziny). Skręcamy w prawo i po około 50 metrach docieramy do węzła szlaków. Stąd do schroniska PTTK na Magurce za znakami niebieskimi 20 minut, za znakami czerwonymi lub żółtymi 15 minut.

Z tego miejsca do Mikuszowic przez Łysą za znakami czerwonymi 1.30 godziny.

Idziemy za znakami czerwonymi i żółtymi, drogę przez polany porośnięte kępami borówek i pojedynczo rosnącymi brzozami i świerkami wskazują nam tyczki. Na skrzyżowaniu znaki żółte i czerwone odchodzą w prawo, my idziemy prosto wśród młodników, wznosząc się wyraźnie. Z prawej strony dochodzą znaki zielone ze Straconki. Wraz z nimi do schroniska w 15 minut.

 

(0.45 ↑0.00) Schronisko PTTK na Magurce ( 909 m. n.p.m.).

Schronisko na Magurce zostało wybudowane przez Beskiden-Verein w 1903 roku. Obecnie schronisko PTTK na Magurce, noszące imię znanego działacza turystycznego Józefa Grzybowskiego, dysponuje 56 miejscami noclegowymi. Posiada bufet z całodziennym wyżywieniem.

 

1

Foto: www.dreamer.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt