Piwowica z Bielska-Białej

 

Piwowica (niem.: bierbrand) jest alkoholem wytwarzanym poprzez destylację piwa – w Polsce praktycznie nieznanym. Z pewnością alkoholem, który można określić mianem niszowego. Wytwarzana jako 40% destylat piwny bywa ostra w smaku, a jej charakterystyczną cechą jest wyczuwalny smak i aromat słodu.

Piwowica znana jest głównie w Czechach i Niemczech, gdzie wytwarza się ją w niewielkich ilościach w kilku mniejszych browarach. Na naszym rynku do tej pory prawie nieosiągalna. I nieznana. Tak było do niedawna bo… 18 grudnia 2017 roku ruszyła w Bielsku-Białej pierwsza rozruchowa destylacja lokalnej piwowicy. 

Piwownica powstaje w restauracji Browar Miejski, w której od kilku tygodni funkcjonuje jedna z niewielu w kraju i jedyna w województwie śląskim mini destylarnia. Powstający tu trunek wytwarzany jest oczywiście na bazie warzonego tu piwa. W wyniku jego destylacji otrzymywany jest 80-90% alkohol, który po wymieszaniu z wodą demineralizowaną staje się 40% piwowicą. Technologia produkcji piwowicy jest zbliżona do produkcji whisky.

Pomysłodawcy nie planują produkcji na skalę masową. Na tę chwilę piwowicy można skosztować tylko w miejscu jej destylowania, na bielskiej starówce.

 

piwowica-1

piwowica-2

Zdjęcia: www.browarmiejski.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt