Jaskinia Żółtodzioba turystycznie

 

W ubiegłym roku doszło do odkrycia na terenie Bielska-Białej kompleksu czterech nieznanych dotąd jaskiń. Sprawcą zamieszania byli entuzjaści skupieni wokół Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń ‘Grupa Malinka’, którzy swoim odkryciem zainteresowali Lokalną Organizację Turystyczną BESKIDY. Ku naszemu zaskoczeniu odkrycie odbiło się bardzo szerokim echem w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Tematem zainteresowały się największe portale informacyjne, stacje radiowe i tytuły prasowe.

Początkiem bieżącego roku, po upływie okresu hibernacji chronionych gatunków nietoperzy zakończono prace inwentaryzacyjne w jaskiniach, a dzięki współpracy z kołem naukowym RESET, działającym przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej powstał  wirtualny spacer po największej z nich. W tym samym czasie narodził się pomysł by zorganizować testowe zwiedzanie jaskini „na żywo”.

I tak oto 30 czerwca br., koło godziny 15.00 do Jaskini Żółtodzioba w Bielsku-Białej zeszli pierwsi w historii turyści – słuchacze Radia Bielsko – Bożena Woś, Wojciech Skrabel i Piotr Bachta. Dla całej trójki była to pierwsza przygoda z beskidzkimi jaskiniami. Emocje towarzyszyły im od początku wyprawy, a największym wyzwaniem było z pewnością pokonanie ekstremalnie wąskiego wejścia do jaskini.

Jaskinia Żółtodzioba leży na terenie Beskidu Śląskiego, w dolinie Wapienicy. Jest największą z kompleksu czterech odkrytych niedawno jaskiń. Pozostałe to: Solna, Niepodległości I i Niepodległości II. Wirtualne zwiedzanie Jaskini Żółtodzioba możliwe jest tutaj: www.visitbielsko.pl/spacer

 

1

2

3

4

5

Zdjęcia: Magdalena Stokłosa, Radio Bielsko.
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt