Olszówka Górna MZK – Dębowiec – przełęcz Dylówki – Szyndzielnia schronisko PTTK

 

Znaki: zielone, długość trasy: 6 km, czas przejścia- 2 godziny 15 minut.

Trudniejszy wariant wejścia na Szyndzielnię z Olszówki Górnej. Polecana dla osób lubiących samotne wędrowanie z dala od zgiełku i tłumów.

 

(0.00   ↑2.15) Olszówka Górna przystanek MZK.

Dojeżdżają tu autobusy linii nr 8 i okresowo linii nr 7. Parking dla samochodów osobowych znajduje się kilkaset metrów niżej, przy skrzyżowaniu Alei Armii Krajowej i ulicy Karbowej

Znaki zielone rozpoczynają się obok słupa z wagonikiem pierwszej kolei linowej na Szyndzielnię z 1953 roku. Znaki niebieskie na Przełęcz Dylówki biegną asfaltową dróżką wzdłuż potoku Olszówka, znaki zielone natomiast skręcają w lewo w górę. Ścieżka prowadzi najpierw wzdłuż płotu, z ponad którego widoczne są  Kozia Góra i Magurka z Sokołówką oraz Czupel i Gaiki w Beskidzie Małym, potem ponad hotelem Transportowiec, a następnie przez las. Cały czas lekko wznosząc się szlak wyprowadza nas na Polanę pod Dębowcem, nieco powyżej Bufetu Dębowiec.

 

(0.10 ↑2.00) Polana pod Dębowcem (530 m n.p.m.).

Budynek schroniska wzniesiono prawdopodobnie pod koniec XIX wieku, pełnił wtedy rolę gajówki Zarządu Lasów księcia Sułkowskiego. Obecnie w budynku należącym do Lasów Państwowych znajduje się popularny ze względu na wyśmienitą kuchnię Ośrodek Gastronomiczny „Dębowiec”. Schronisko kultywuje tradycje gospody góralskiej, słynie z domowej kuchni na czele z pierogami, schabowymi i gołąbkami, oferuje również potrawy z grilla przyrządzane w nowo otwartym ogródku przed budynkiem.

Szlak czerwony biegnie prosto szeroką drogą leśną, w prawo odchodzi droga leśna do Doliny Wapienicy, my wybieramy środkową z dróg i rozpoczynamy podejście niewielkim wąwozem. Przez mieszane lasy z przewagą buku, trawersując od wschodu szczyt Cybernioka, ścieżka wyprowadza na grzbiet. Po lewej, nieco w dole, szeroką drogą dojazdową biegnie szlak czerwony, po prawej stronie uwagę zwraca wspaniały las bukowy.

Z rzadka stoją, proste jak świece, ogromne drzewa, a dookoła nich nieprzebyte nieomal młodniki z tysięcy młodych buczków. Zaciekawiony turysta dojrzy żółtą farbą namalowane pierścienie na drzewach- to wyłączony drzewostan nasienny, las, z którego zbiera się nasiona dla wyhodowania sadzonek. Pamiętajmy, że tak oznaczony las objęty jest stałym zakazem wstępu. Zbaczamy z leśnej drogi wiodącej grzbietem skręcając w wąską ścieżynkę, przekraczamy suchy potok, wyścielony miesiącznicą trwałą i wpatrzeni w piękno przyrody docieramy na przełęcz, spotykając szlak niebieski z Olszówki Górnej na Dylówki.

 

(0.55 ↑1.30) Przełęcz Dylówki (720 m n.p.m.).

Z wyrębów dostrzegamy szczyty okalające Dolinę Wapienicy od zachodu- Przykrą i Wysokie. Trasa prowadzi teraz cały czas w górę kamienistą dróżką, przecinamy drogę ze znakami czerwonymi, nadal wznosząc się wyraźnie. Po kilkuset metrach znowu spotykamy znaki czerwone, minąwszy je skręcamy lekko w prawo, trawersując stoki Szyndzielni. Po kilkuset metrach dołączają do nas z prawej strony znaki żółte z Wapienicy na Szyndzielnię. Wraz z nimi, wznosząc się ścieżynką wiodącą przez świerkowy las z krzewinkami borówki w runie, docieramy na Halę Kamienicką nieopodal górnej stacji kolei gondolowej.

Po prawej rogacz z drogowskazami i stanowisko z mapą. Tutaj koniec szlaku żółtego z Wapienicy.

 

(1.40 ↑0.10) Hala Kamienicka- górna stacja kolei (960 m n.p.m.).

Do miejsca tego można dojechać koleją gondolową z Olszówki Górnej w nieco ponad 6 minut.

Nasza trasa biegnie teraz niemal poziomo szeroką drogą, po chwili wchodzimy na rozległą polanę Gacioki ( na jej płd. skraju, po lewej stronie drogowskaz ze szlakami narciarskimi do Olszówki Górnej i Cygańskiego Lasu). Przemierzamy ją i skręcamy w lewo w brukowaną drogę przez las, z prawej strony dołączają znaki czerwone. Stąd wraz z nimi do schroniska PTTK na Szyndzielni 5 minut.

 

(1.45 ↑0.00) Schronisko PTTK na Szyndzielni (1001 m n. p. m.).

Schronisko na Szyndzielni jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych schronisk w polskich górach. Wybudowane zostało w 1897 roku przez bielską sekcję Beskiden-Verein wg projektu Karola Korna. Po wojnie zostało przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Bielsko-Biała. Obecnie schronisko PTTK na Szyndzielni posiada 50 miejsc noclegowych, dysponuje całodziennym wyżywieniem oraz bufetem. Z podawanych tu specjałów szczególną popularnością cieszy się szarlotka oraz jadło drwala i sznycel po góralsku. 

 

1

 

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt