O Bielsku-Białej

WPROWADZENIE

BIELSKO-BIAŁA jest miastem liczącym ok. 180 tys. mieszkańców. Stanowi znaczący ośrodek akademicki posiadający własną, samodzielną uczelnię państwową – Akademię Techniczno-Humanistyczną – i kilka filii innych uczelni oraz wiele prywatnych szkół wyższych.

Nazywane przed laty „Miastem Stu Przemysłów”, Bielsko-Biała godnie kontynuuje gospodarcze tradycje regionu, będąc prężnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym, w którym obecnie dominują średnie i małe przedsiębiorstwa.

Urokliwie położenie u stóp Beskidów – Śląskiego i Małego – miasto jest jednym z najciekawszych miejsc na południu Polski, chętnie odwiedzanym przez turystów. Gości przyciąga do Bielska-Białej, (zwanego również „Małym Wiedniem”) nie tylko piękno architektury, ale także wspaniałe krajobrazy otaczających go Beskidów. Wiele turystycznych szlaków prowadzących w góry, rozpoczyna się w mieście, a i w nim samym, w licznych ośrodkach rekreacyjno-sportowych nie brakuje atrakcji dla osób pragnących aktywnie spędzić czas wolny. Bielsko-Biała jest także znanym centrum kultury, którego imprezy – koncerty, wystawy, spektakle czy festiwale – gromadzą liczną publiczność nie tylko z regionu, ale nierzadko i z całego kraju.

W poznaniu uroków i atrakcji Bielska-Białej pomocą niech będzie wydawnictwo, które przygotowaliśmy dla Państwa. Znajduje się w nim wiele użytecznych informacji. Warto także skorzystać z usług Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się w Bielsku-Białej przy placu Ratuszowym 4, tel. +48 33 819 00 50, www.it.bielsko.pl.

 

JAK DOTRZEĆ DO MIASTA?

Samochodem

Bielsko-Biała leży na przecięciu odwiecznych szlaków komunikacyjnych, łączących północ i wschód Europy z południem kontynentu. Przygraniczne położenie miasta sprawia, że Bielsko-Biała jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i turystycznym.

Odległości do Bielska-Białej:

z Warszawy: 327 km

z Krakowa: 75 km

z Katowic: 54 km

z Ostrawy (CZ): 87 km

 

Autobusem

Miasto posiada bardzo dogodne połączenia autobusowe z wieloma miejscowościami w regionie, województwie śląskim, w kraju, a nawet za granicą. Dworzec autobusowy znajduje się w Bielsku-Białej przy ul. Warszawskiej 7. Informacja PKS – nr tel. 703 303 294 i na stronie internetowej www.pks.bielsko.pl

 

Pociągiem

Sieć połączeń kolejowych pozwala na podróżowanie po regionie oraz na odbywanie dłuższych, także zagranicznych, wypraw pociągami dalekobieżnymi i ekspresami. W komfortowych warunkach i bardzo szybko można pokonać trasę Warszawa – Bielsko-Biała, korzystając z usług oferowanych przez pociągi InterCity czy Polskich Kolei Państwowych. Dworzec PKP stacji Bielsko-Biała Główna mieści się przy ul. Warszawskiej 2. Ogólnopolska Informacja Kolejowa PKP – tel. 19 757; dla abonentów z zagranicy + 48 22 39 19 757

Rozkład jazdy: www.rozklad-pkp.pl

 

Samolotem

Drogą powietrzną można się dostać do Bielska-Białej, korzystając z trzech niemal symetrycznie położonych i oddalonych o około 80 km lotnisk pasażerskich: w Balicach – w pobliżu Krakowa, w Pyrzowicach – koło Katowic i w Ostrawie – niedaleko granicy polskiej w Czechach. W Bielsku-Białej działa lotnisko sportowe w Aleksandrowicach.  Na lotnisku tym mogą lądować samoloty klasy „general aviation”.
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt