Zima w Beskidach – narty czy snowboard?W Beskidach zima w pełni. Stoki zaroiły się od miłośników białego szaleństwa, a na forach internetowych – jak co roku – na nowo rozgorzała dyskusja o wyższości nart nad snowboardem i (lub) odwrotnie. I jedni i drudzy przerzucają się argumentami, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Gdzie więc w tym wypadku leży prawda i co wydaje się lepsze dla początkujących? Co wybrać i jakie są różnice między jazdą na snowboardzie a jazdą na nartach?

Różnica pomiędzy narciarstwem a snowboardingiem jest widoczna już na pierwszy rzut oka, a podstawowym wyróżnikiem jest oczywiście liczba desek.

A na poważnie…

Postawienie pierwszych kroków będzie zdecydowanie trudniejsze dla tych, którzy zdecydują się na jedną deskę. Szczególnych trudności będą wam nastręczały wyciągi talerzykowe i orczykowe. Dojechanie do końca takiego wyciągu to nie lada  wyzwanie dla początkujących. Generalnie Ci, którzy wybiorą snowboard powinni nastawić się na początku na ćwiczenia utrzymania równowagi i balansu ciałem. Należy też dużo pracować nad hamowaniem. W tych trzech elementach narciarstwo wydaje się być znacznie łatwiejsze. Podczas dalszej nauki postępy będą natomiast bardziej zauważalne przy jeździe na jednej desce. O ile bowiem początki są łatwiejsze dla narciarzy o tyle szkolenie techniki jazdy wymaga znacznie więcej czasu. 

Decydując się na jedną czy dwie deski należy też wziąć pod uwagę kwestie zdrowotnościowe. Jazda na nartach wymaga od nas zupełnie innego rodzaju ruchu w porównaniu z jazdą na snowboardzie. W przypadku jazdy na nartach musimy pamiętać o tym, że ogromny nacisk kładziony jest na stawy kolanowe. Snowboard jest znacznie bezpieczniejszy dla kolan, ale o wiele groźniejszy dla nadgarstków, czy barków. Jazda na jednej desce wiąże się także z upadkami na pośladki, na które nie wymyślono jeszcze w pełni skutecznych ochraniaczy. Na nartach upadki zdarzają się rzadziej i bywają raczej mniej bolesne.

Co zatem wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Przed ostatecznym wyborem warto udać się do wypożyczalni i spróbować swych sił w jednej lub drugiej dyscyplinie.  Obie  z pewnością dostarczą sporej dawki adrenaliny i mnóstwo przyjemności. Warto pamiętać, że najważniejsze jest przecież przebywanie na świeżym powietrzu i ruch, a  dodatki wybieramy zawsze według własnego zainteresowania. Narty czy snowboard można z powodzeniem zastąpić… rowerem lub zwykłym spacerem.  

 

1

1

1

 

 

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt