Koncert muzyki klezmerskiej

The Moscow Jewish Male Capella z Moskwy & Roman Grinberg Klezmer Swing Quartet z Wiednia wystąpią 17 kwietnia o godz. 18.00 w BCK w koncercie muzyki klezmerskiej.
Moskiewski Męski Chór Żydowski. Zespół powstał w 1989 r. i od początku śpiewa pod dyrekcją swego założyciela i kierownika artystycznego Alexandra Tsaliuka. Inicjatywę powołania chóru wspierał ówczesny prezydent Rosji Michaił Gorbaczow, a w gronie chórzystów znaleźli się profesjonalni muzycy, studenci i pedagodzy Moskiewskiego Konserwatorium im. Czajkowskiego i innych moskiewskich instytucji muzycznych. Ich wspólnym celem stało się przywrócenie zapomnianej po rewolucji 1917 r. tradycji żydowskiej muzyki liturgicznej oraz pięknych pieśni w języku jidysz i hebrajskim. Z czasem w repertuarze moskiewskich śpiewaków, występujących również pod nazwą Kapela Chasydzka, znalazły się też rosyjskie pieśni ludowe oraz dzieła zaliczane do klasyki muzyki światowej.
Sukcesy licznych koncertów zespołu, który występował na wielu prestiżowych scenach Rosji, a także w kilku­nastu krajach Europy, w Izraelu i USA, przyczyniły się do odrodzenia żydowskiej muzyki liturgicznej. Chór ma na swoim koncie występy ze znakomitymi orkiestrami, m.in. pod dyrekcją Zubina Mehty, i znanymi solistami, m.in. z kantorem Josephem Malovanym, głównym kantorem synagogi przy Piątej Alei w Nowym Jorku.
Podczas festiwalowego koncertu wraz z chórem wystąpi kwartet klezmerski z Wiednia, kierowany przez Romana Grinberga, znanego w Austrii promotora tradycyjnej żydowskiej muzyki klezmerskiej. Roman Grinberg, wokalista, pianista, kompozytor i aranżer, urodził się w Mołdawii w rodzinie muzyków. Jego ojczystym językiem był jidysz. Kilka lat spędził w Izraelu, a od ponad 30 lat mieszka w Wiedniu i angażuje się w różnorodne działania na rzecz propagowania muzyki i kultury żydowskiej. Dał się poznać także jako performer, reżyser teatralny i filmowy. Od 2002 r. dyryguje Wiedeńskim Chórem Żydowskim, a od 2013 r. jest dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Chórów Żydowskich. Pełni też funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Wien – Tel Aviv oraz Festiwalu Kultury Jidysz.
Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych odbędzie się otwarcie wystawy Księga nad Księgami.

17 April 2018 o godz. 18.00
Cena: 40, 20 zł
Bielskie Centrum Kultury Dom Muzyki
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel: 338281645, 33828165, 512265535
bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, w godz. 8.00-15.00 – w pokoju nr 12 oraz przez całą dobę na stronie internetowej www.bck.bielsko.pl
mail: bck@bck.bielsko.plwww.bck.bielsko.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt