Joanna Jurgała-Jureczka: Odejść jak zdmuchnięta świeca

9 kwietnia mija 50. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej – polskiej powieściopisarki, współzałożycielki dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota.
Książnica Beskidzka chcąc upamiętnić 50. rocznicę śmierci w dniu 9 kwietnia o godz. 11.00 w sali konferencyjnej im. Zofii Kossak-Szczuckiej organizuje wykład pt. Odejść jak zdmuchnięta świeca – Zofia Kossak-Szczucka na granicy życia i śmierci, który wygłosi Joanna Jurgała-Jureczka, autorka wielu publikacji oraz badań nad biografią o twórczością Zofii Kossak. Wykładowi towarzyszy wystawa Od Kośmina do Górek Wielskich. Odyseja śląskiej pisarki Wcześniej około godz. 8.30 bibliotekarze złożą hołd pisarce poprzez zapalenie symbolicznego znicza na jej grobie w Górkach Wielkich.
Uważamy, że przypomnienie tej niezwykłej postaci – wybitnej pisarki, patriotki, odważnej kobiety, dla której słowa Bóg, Honor, Ojczyzna stanowią dobro najwyższe, a w ich obronie była w stanie poświęcić życie swoje i swoich najbliższych jest naszą powinnością.
Zofia Kossak-Szczucka urodziła się 8 sierpnia 1889 roku w Kośminie na Lubelszczyźnie. Była córką Tadeusza Kossaka, brata bliźniaka znanego malarza Wojciecha Kossaka.
Po I wojnie światowej i śmierci pierwszego męża pisarka zamieszkała w Górkach Wielkich niedaleko Skoczowa.
W czasie II wojny światowej za swoją działalność na rzecz obrony Żydów trafiła do Auschwitz, gdzie była więziona w latach 1943-44. Z Oświęcimia przewieziona została na Pawiak, skąd została uwolniona dzięki niepodległościowemu podziemiu. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. została skierowana na misje Polskiego Czerwonego Krzyża do Londynu, gdzie zastał ją koniec wojny. Ponownie do Górek Wielkich wróciła w 1957 roku. Zmarła 9 kwietnia 1968 r. w Bielsku-Białej, pochowana została na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich.
Najważniejszą dziedzinę twórczości Kossak-Szczuckiej stanowi proza historyczna, zapoczątkowana powieścią Beatum scelus (1924) – dotyczącą historii wykradzenia obrazu Matki Bożej z kaplicy
w Rzymie przez Mikołaja Sapiehę. Szczególnie bliski był jej Śląsk z jego specyfiką i historią, co znajduje odbicie w powieściach takich jak Legnickie pole (1930) i opowiadaniach np. Nieznany kraj (1932), gdzie opisywała polskie wątki historii tego regionu. Jednak najbardziej znanym dziełem, tłumaczonym na wiele języków pozostaje cykl powieściowy Krzyżowcy

9 April 2018 o godz. 11.00
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel: 338228221
KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.plksiaznica.bielsko.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt