Mikuszowice Cygański Las – Przełęcz Pod Łysą Górą

 

Znaki: czerwone, długość trasy: 4,5 km, czas przejścia: 1 godzina 30 minut.

Łatwe, widokowe dojście do Przełęczy Siodło, przez większość trasy szlak biegnie asfaltowymi ulicami Mikuszowić Śląskich i Krakowskich. Doskonale nadaje się jako trasa nordic walking.

 

(0.00 ↑1.30) Mikuszowice Cygański Las.

Szlak rozpoczyna się na końcowym przystanku MZK linii nr 1, łączy trasy biegnące w Beskid Śląski z Beskidem Małym. Z węzła szlaków idziemy w kierunku północno wschodnim, po kilkudziesięciu metrach skręcamy w prawo w ulicę Pocztową i minąwszy niewielki skwerek ponownie skręcamy, tym razem w lewo w ulicę Startową, mając po prawej kościół p.w. NMP Królowej Świata. Po kilkudziesięciu metrach mijamy znajdujący się po lewej budynek dawnej harcówki a następnie kompleks sportowy Rekord. Idąc ulicą Startową przechodzimy obok kolejnych dwóch ciekawych obiektów, mijamy najpierw niezwykle atrakcyjny, cieszący się ogromną popularnością kompleks basenów, a następnie budynek dawnej willi Zipserów z 1889 roku, zbudowany wg projektu Emanuela Rosta. Po około stu metrach dochodzimy do ulicy Bystrzańskiej, skręcamy w lewo i idziemy do widocznego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Po lewej stronie widzimy zabytkowy park wokół willi bielskiego fabrykanta, a już ze skrzyżowania nowoczesną, przeszkloną bryłę Parkhotel Vienna. Przechodzimy przez ulicę i kierujemy się ku mostowi na Białej. Przed mostem obelisk upamiętniający niespełna szesnastoletniego druha Mieczysława Piekiełko, zamordowanego przez niemiecką bojówkę dywersyjną we wrześniu 1939 roku. Przechodzimy przez most na rzece Białej do dzielnicy Mikuszowice Krakowskie i obok budynku dawnej fabryki włókienniczej „Bewelana”, mieszczącego obecnie Urząd Skarbowy skręcamy w prawo, w górę rzeki. Po chwili skręcamy w lewo w ulicę Przędzalniczą i nią przechodząc przez linię kolejową Bielsko- Żywiec dochodzimy do ulicy Żywieckiej niedaleko dawnej willi myśliwskiej barona Ottona Klobusa z około1870 roku. Można nieco skrócić sobie wędrówkę dojeżdżając do tego miejsca z centrum Bielska-Białęj autobusem MZK linii nr 2.

Przechodzimy przez ulicę i kierujemy się wzdłuż ulicy Żywieckiej w kierunku Żywca. Znaki kluczą teraz uliczkami Mikuszowic Krakowskich, skręcamy najpierw w lewo w ulicę Prostą, ponownie w lewo w ulicę Grodową, w końcu w prawo w ulicę Wczasową. Przechodzimy wiaduktem ponad Wschodnią Obwodnicą miasta, z wiaduktu niezły widok na masyw Skrzycznego, podchodzimy cały czas stokami Łysej Góry. Asfaltowe uliczki opuszczamy docierając do polany ze stojącym na rozstajach krzyżem. Z polanki wznosimy się niewyraźną ścieżką przez las i po chwili osiągamy kolejną polankę wśród brzóz i dębów. Z polany podchodzimy dosyć stromo grzbietem w kierunku Łysej, nie wchodzimy jednak na jej szczyt lecz trawersujemy go od północnego wschodu. Najpierw stromo, a potem prawie poziomo, idąc ścieżką przez mieszany, a potem głównie świerkowy las, dochodzimy ponownie do grzbietu. Po kilku minutach, mijając przełączkę z ciekawym widokiem na masyw Skrzycznego, dochodzimy do Przełęczy Pod Łysą Górą, gdzie spotykamy znaki żółte ze Straconki i czarne z Mikuszowic „Stalownika”. 

 

obrazek14

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt