Czajniki na lodzie, czyli… curling w Beskidach

 

Miotły, czajniki i lód. Tak można by w trzech słowach opisać curling, czyli (mało znaną w Polsce) olimpijską dyscyplinę sportową, której korzenie sięgają średniowiecza. Pierwszy oficjalny klub curlingowy powstał w Szkocji w roku 1668, a zasady gry ostatecznie zdefiniowano w XIX wieku.

Reguły gry wydają się bardzo proste. Rozgrywki odbywają się na długim i wąskim torze, na końcach którego znajdują się tzw. domy, czyli kolorowe kręgi znaczone na lodzie. Gra się w drużynach czteroosobowych, a mecz dzieli się na osiem endów, czyli rund. W poszczególnych endach drużyny mają do dyspozycji 8 kamieni, a więc każdemu z zawodników przysługują po dwa kamienie na jeden end. Wygrywa drużyna, której kamienie znajdują się najbliżej najmniejszego kręgu domu. Dopuszczalne jest oczywiście wybijanie kamieni przeciwnika, blokowanie, itd.

Tyle teorii, w praktyce gra nie jest już tak prosta. Precyzyjne pchnięcie kamienia ważącego blisko 20 kg na odległość 40 metrów nie jest takie łatwe jak by się mogło wydawać. By zwiększyć wspomnianą precyzję, do gry wchodzą tzw. „szczotkujący”. Poprzez „zamiatanie” lodu topią oni jego cieniutką warstwę, zwiększając tym samym poślizg kamienia. Ważne jest by robić to na tyle daleko by nie dotknąć kamienia i na tyle blisko by skorzystał on z dodatkowego poślizgu.

Curling jest z pewnością sportem dla każdego. To idealny pomysł na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Mieszkańców regionu i turystów zainteresuje pewnie informacja, że od jakiegoś czasu w curling można pograć również w Beskidach, a dokadniej w Szczyrku. Gorąco zachęcamy do zmierzenia się z curlingiem – frajda gwarantowana. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.skiserwis.eu lub na profil serwisu na FB

 

1

2

 

 
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt