2. urodziny Metrum: Urszula Dudziak & Walk Away

URSZULA DUDZIAK
Jest czołową postacią polskiej wokalistyki jazzowej. Urodziła się 22 października 1943 roku w niewielkiej górskiej wsi Straconka, która dzisiaj jest dzielnicą Bielska-Białej.  Nagrała ponad 50 albumów. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in. Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Walk Away, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn Down Beat przyznał jej albumowi Newborn Light maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku Los Angeles Times mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór PAPAYA stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł Artysta bez granic.
Artystka dysponuje niezwykłą skalą głosu; porównywano ją do Ymy Sumac, peruwiańskiej śpiewaczki, mającej skalę 5-oktawową. Swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna zyskały jej opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej scatem. Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów.

WALK AWAY
Zespół powstał w 1985r. z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego perkusisty, kompozytora, managera i jednocześnie studenta Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Do współpracy Zawadzki zaprosił kolegów ze studiów – wibrafonistę Bernarda Maseliego, saksofonistę Adama Wendta, kontrabasistę Jacka Niedzielę oraz pianistę Zbigniewa Jakubka. Po trzech miesiącach prób są gotowi na podbój świata. Idą jak burza – wygrywają konkursy Jazzu Nad Odrą i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, występują na Jamboree, intensywnie koncertują, lądują na topie ankiety Jazz Top Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja, a przez całą swoją działalność siedemnaście razy uznawani są w ankiecie jako najlepszy zespół jazzu elektrycznego .
W 1986 nagrywają debiutancki krążek Penelopa, nagrywają album Walk Away. W 1989 znów grają na Jamboree; koncert zostaje zarejestrowany i wydany na płycie Walk Away Live.
1988 to początek współpracy z Urszulą Dudziak, która trwa do dzisiaj. Koncertują do utraty tchu, wkrótce ukazuje się ich wspólny album Magic Lady, który jest najlepiej sprzedającą się płytą jazzową porównywaną do produkcji rockowych. W tym samym roku zespół podejmuje współpracę z wybitnym skrzypkiem Michałem Urbaniakiem. Walk Away robi furorę w Europie, odbywa wspólną trasę po RFN z samym Milesem Davisem jako przedgrupa.
Rok 1992 przynosi album Help Yourself, z gościnnym udziałem gitarzysty Grzegorza Skawińskiego. W 1993 grają na Jamboree z Ewą Bem, a w 1995 z Frankiem Gambale. Pierwszą dekadę działalności Walk Away podsumowuje albumem F/X; w nagraniu biorą udział światowe gwiazdy: Eric Marienthal, Mike Stern, Mino Cinelu, Urszula Dudziak. Podczas trasy jubileuszowej zespołowi towarzyszą Marienthal i Dave Fiuczyński – plonem koncertów jest krążek Walking Around. W 1997 roku ruszają w trasę z Randym Breckerem i nagrywają Changes. W 1998 koncertują z saksofonistą Billem Evansem i gitarzystą Deanem Brownem, rejestrują materiał na płytę Night Life. W 2000 znów grają z Marienthalem i Brownem, powstaje album Double Walk. Zespół, wspólnie z Billem Evansem , Miki Birtą i Steve`em Loganem, nagrywa płytę Zariba.
Walk Away to niekończąca się opowieść, pasmo przygód, sukcesów, grania z najlepszymi. Cześć tamtej atmosfery i dźwięków oddają utwory zamieszczone na płycie The Best Of, która stanowi kompilację nagrań z jedenastu albumów zarejestrowanych przez zespół na przestrzeni 30 lat.
Zespół wystąpi w składzie:
Krzysztof Zawadzki – drums, leader
Bernard Maseli – vibes, Kat Midi Controler
Tomasz Grabowy – bass
Adam Wendt – sax.

18 May 2018 o godz. 20.00
Cena: 160, 130, 110 zł
Metrum Jazz Club
ul. Partyzantów 22, Bielsko-Biała
tel: 517506 306
sprzedaż biletów. www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 i 603373590
mail: info@metrumjazz.pl
Gra mobilna do ściągnięcia tutaj Szlakiem czarnej ręki
Karta miejska

Aplikacja mobilna do ściągnięcia tutaj
Google Play iTunes Windows Phone
Stopka

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby. Nazwa projektu: Integracja branży turystycznej w celu wdrożenia innowacyjnych działań Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej. Beneficjent: Miasto Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu: 935.007,46 PLN . Dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2007-2013: 784.634,95 PLN. Informacje źródłowe na temat RPO WSL na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

 

Korzystanie z serwisu ułatwia wykorzystanie skrótów klawiaturowych.

Po stronie możesz poruszać się za pomocą przycisków:

* TAB (przejście do kolejnego odnośnika) lub
* SHIFT + TAB (przejście do poprzedniego odnośnika).

Szybki dostęp poprzez skróty:

* CTRL + 1 - Strona główna
* CTRL + 2 - O Bielsku-Białej
* CTRL + 3 - Turystyka
* CTRL + 4 - Sport
* CTRL + 5 - Kontakt